עברו לחנות שלנו
close

מעוניינים לשדרג את אחזקת המתקנים במפעלכם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

  צור קשר

  ניקוי כימי והידרודינמי של מעבי קירור ומיזוג אויר מקורר מים

  post-image

  הקדמה

  במערכות קירור ומיזוג אוויר, המעבה הוא עקב אכילס של המתקן מבחינת דרישות התחזוקה.

  המעבה דורש תשומת לב כל הזמן, והזנחתו עלולה לגרום להפחתת כושר הקירור של המערכת ולעצירתה המוחלטת. כמו כן, חלק ניכר מהפסדי האנרגיה של המערכת קורים במעבה.

  שטחי מעבר חום לא נקיים גורמים ללחץ ראש גבוה למדחס הקירור ולירידה בתפוקת הקירור.

  כסף רב מושקע הן בשמירה על ניקיון שטחי מעבר החום תוך כדי פעולת המערכת או ע”י מערכות ניקוי ON-LINE או ע”י מניעת שקיעת אבנית באמצעות טיפול במי הקירור.

  שיטות ניקוי או מניעת אבנית אלו אינן מונעות לחלוטין את הצורך לבצע ניקוי תקופתי למעבה.

  טיפול טוב יכול להגדיל את מרווח הזמן בין הניקויים, אך לא למנוע לחלוטין הצורך בניקוי.

  שיטת ניקוי כימי:

  ניקוי כימי של משקעי צד המים ייעשה בד”כ בחומצה מרוסנת ובסחרור דרך מעברי הקירור. הרוב הגדול של המעבים מקוררי המים הם מסוג צינורות (שפופרות) ומעטפת, כאשר בד”כ מי הקירור זורמים בתוך הצינורות וגז הקירור במעטפת, סביב הצינורות.

  ניקוי כימי חייב להיעשות בבחירה נכונה של סוג החומצה, בריכוז חומצה מתאים ובמינון נכון של המרסן (אינהיביטור).

  קיימים בשוק סוגים אחדים של אינהיביטורים הנבדלים זה מזה ברמת ההגנה שלהם על מתכת בריאה. את האינהיביטור יש להכניס לתמיסה ממש לפני הכנסת החומצה,אין להסתפק בהצהרת הספק כי החומצה “מכילה אינהיביטור”. חיי המדף של אינהיביטור בתוך תמיסה חומצית הנם קצרים.

  ישנן שיטות לבדיקת יעילות האינהיביטור בהגנה על מתכת בריאה, ויש לבצע בדיקה זו בתחילת ניקוי כימי ובהמשכו.

  מעקב מעבדתי על מהלך ניקוי כימי הוא חובה, וניתן לבדוק מספר פרמטרים במהלך ניקוי כימי כדי לדעת כיצד מתנהלת הריאקציה הכימית ומתי היא מסתיימת, כמו כן, ניתן לדעת האם חל שינוי לא סביר בתמיסה המחייב הפסקה מיידית של ניקוי כימי.

  גמר ניקוי כימי ייקבע על פי תוצאות בדיקות המעבדה. לאחר ניקוי כימי יש לרוקן את המערכת ולנטרל הן את התמיסות המשומשות והן את המערכת, בעזרת חומר ניטרול. תמיד יהיה צורך לשטוף את המערכת במים נקיים בסחרור עד לניטרולה המלא. גם את מידת הנטרול יש למדוד בעזרת מכשיר למדידת pH.

  לפני ניקוי כימי, על מנת ש ניקוי כימי יצליח, חייבים להיות בטוחים שכל המעברים לאורך כל צינורות המעבה פתוחים לזרימת החומצה. אם יש ספק, חובה לפרק מכסה אחד של המעבה ולשטוף את
  פנים הצינורות צינור אחרי צינור עד אשר בכולם יהיה מעבר חופשי.

  הדאגה למעבר מוצדקת במיוחד במעבים בהם קיימת שיט ניקוי כימי ON-LINE באמצעות כדורים, כי יתכן שכדורים נתקעו בתוך חלק מהצינורות.

  לאחר ניקוי כימי יש לפרק מכסה אחד ולשטוף את פנים הצינורות בלחץ מים גבוה המוזרמים דרך דיזה מסתובבת הנמצאת בקצה חוטר גמיש, החוטר מוחדר לתוך כל שפופרת ושפופרת והדיזה מתקדמת לכל אורך השפופרת עד יציאתה מהצד השני.

  ניקוי כימי יבוצע בלחץ מים שבין 150 אטמ’ ועד 1000 אטמ’, אך בד”כ 500 אטמ’ זה לחץ מספיק בהחלט.

  מעוניינים לשדרג את אחזקת המתקנים במפעלכם?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

   מבין לקוחותינו